Přejít na obsah

Soubory a orchestryNa souborovou a orchestrální hru je v naší škole kladen velký důraz.

Na naší ZUŠ pracují dva velké orchestry (symfonický orchestr Decapoda a swingový orchestr Black Band) a tři soubory.

Decapoda

Symfonický orchestr Decapoda je se svými téměř šedesáti členy největším souborem na naší ZUŠ. Uplatňují se v něm pokročilí studenti oddělení smyčcových, dechových a bicích nástrojů. Základem jeho repertoáru jsou klasické skladby určené pro toto obsazení, které doplňují úpravy filmových a populárních melodií. Decapoda se stabilně umísťuje na předních místech národní soutěže školních orchestrů (2009 – 1. místo v ústředním kole). Zajímavou zkušeností pro hráče jsou výměnné koncerty s orchestry ZUŠ z celé republiky (Liberec, Plzeň). Díky svým úspěchům se Decapoda mohla zúčastnit projektu České filharmonie. Vybraní studenti si v červnu 2014 zahráli v orchestru tvořeném členy České filharmonie a dalších tří studentských orchestrů na třech open-air koncertech na pražském Hradčanském náměstí pod vedením dirigentů Ladislava Cíglera a Jiřího Bělohlávka. Decapodu vedou Miluše a Lenka Barvínkovy.

Black Band

Swingový orchestr BLACK BAND byl v roce 2000 založen saxofonistou Zdeňkem Černým. V průběhu dalších deseti let získal orchestr ocenění na soutěžích jazzových orchestrů jak v krajských, tak celostátních kolech. Vystupoval na nejrůznějších akcích nejen v orlicko-ústeckém regionu, ale i v kraji a v celé České republice. Účastnil se různých jazzových a swingových festivalů, jako je např. Týništský festival Jardy Marčíka, Jazz Lanškroun, Jazz Litvínov apod. Vycestoval do Německa, Švédska a dokonce do daleké Austrálie.

V roce 2011 přebírá pomyslnou dirigentskou taktovku Linda Gregarová. S mladými hráči, žáky školy, kteří neměli s orchestrem doposud žádné zkušenosti, nacvičuje nový repertoár a navazuje na tradici swingových a jazzových orchestrů v Ústí nad Orlicí.

Pravidelně vystupuje na svých tradičních koncertech, pořádá výchovné koncerty pro školy, hraje na akcích pořádaných městem, vyjíždí na sjednané akce v okolí.

V dubnu 2014 získal orchestr na krajském kole soutěží ZUŠ v kategorii jazzových orchestrů ve Svitavách titul absolutního vítěze. Z ústředního kola si odvezl čestné uznání. V květnu 2014 díky úspěchu v krajském kole byl pozván na Swingový festival Jardy Marčíka do Týniště nad Orlicí. V září téhož roku vystupoval na nádvoří Valdštejnského paláce v Praze.

V dubnu 2015 odcestoval na zahraniční zájezd do Belgie na mezinárodní festival mládežnických orchestrů v Neuköllnu, kde získal cenu ve zlatém pásmě. V témže roce nahrál a pokřtil své první a zatím i poslední CD s názvem Black Band 15. Odehrál koncert na akci Město v pohybu, slavil Dny Pardubického kraje na Třídě míru v Pardubicích a účastnil se také Mladé Smetanovy Litomyšle.

V roce 2017 se orchestr opět účastnil krajského kola soutěží ZUŠ ve Svitavách, kde získal první cenu a postup do ústředního kola v Litvínově, odkud si přivezl cenu stříbrného pásma.

Jako nezapomenutelný se zapíše rok 2018, kdy orchestr vystupoval na městské akci Město v pohybu, týden dobré pohody a doprovázel ikonu české populární hudby Josefa Laufera. Na pravidelném jarním koncertě hostoval spřátelený jazzový orchestr z pardubické konzervatoře – Banda di Fieste pod vedením Pavla Hlubočka. V témže roce se Black Band naposledy účastnil hudebního festivalu v německém Thumu, kam orchestr jezdil celkem pravidelně již od roku 1995. Vystupoval v blízké Sopotnici, hrál také při příležitosti oslav 100let republiky na náměstí v Ústí nad Orlicí. V listopadu zahájil plesovou sezonu na Misijním plese v Ústí nad Orlicí a v prosinci vyjel do Pardubic za spřátelenou Bandou di Fieste zahrát svůj vánoční repertoár do Sukovy síně.

Do historie se zapíší oslavy 80ti let od založení ZUŠ Jaroslava Kociana. Při této příležitosti se dne 9. března 2019 konal první reprezentační ples školy, na kterém si tento orchestr s chutí zahrál. Mezi další akce se může zapsat pravidelný jarní koncert, Město v pohybu nebo ZUŠ Open, Jazzový festival v Chocni, Dny Holicka. V září pak odjela polovina členů orchestru do Chorvatska společně s Brass Company z Lanškoruna.

Krátký koncertní rok 2020 začal 7. března, kde orchestr účinkoval na druhém reprezentačním plese ZUŠky a doprovázel Elišku Urbanouvou. Tato akce byla vůbec poslední akcí školy před prvním lockdownem z důvodu Covidové epidemie. V sobotu 19. září vyjel Black Band do Přelouče na koncert v rámci „Ceny dabingu Františka Filipovského“. Opět to bylo těsně před druhým lockdownem.

Od října 2020 se kapela bohužel neviděla pohromadě a osobně. Spojení funguje pomocí e-mailu, posíláním nahrávek a naskenovaných not. Hráči si doma přehrávají individuálně jen tak pro radost, případně se učí svoje party s učiteli na online individuální výuce. Online spojení nemá moc cenu, protože i tak je každý u PC na jiné, povinné online výuce až dost.

Hned jak to bude možné, kapela vyjede společně na víkendové soustředění do Orlického Záhoří, kde se celá parta opět nastartuje na stejnou, společnou, nadšenou, muzikantskou vlnu.

Už aby to bylo, snad se sejdeme v plné sestavě a jak se říká „palbě“!!!

Linda Gregarová, dirigentka orchestruCo-Bo Drums

Soubor založila v roce 2006 Linda Gregarová. V průběhu osmi let se v souboru vystřídalo přes dvacet bubeníků, žáků školy. Soubor se pravidelně účastní různých akcí např. vystoupení na Městě v pohybu v Ústí nad Orlicí nebo Týdnu Sportu v České Třebové, hraje na koncertech školy – pololetní koncert, Slavnost mezi sloupy, výchovné koncerty apod. V roce 2010 soubor vystupoval v partnerském městě Neuköln v Německu. V roce 2008 získal 1. místo v krajském kole soutěže ZUŠ ve Vysokém Mýtě a v roce 2011 se umístil na 2. místě v ústředním kole soutěže ZUŠ v Liberci.

Soubor je velice kvalitně vybaven celkovým inventářem bicích hudebních nástrojů. Kromě klasických bicích souprav je také možno slyšet např. rototomy, bonga, conga, djambe, surdo, marimbu, xylofon, zvonkohru a další.…

Repertoár je velmi různorodý, skladby jsou do programu zařazovány podle aktuální situace (složení publika, druh akce atd..).

Skladby v repertoáru:
Bi Donf, Smoke on the water, La Bamba, Afrika, Amerika, Can-Can, Rondetto, Samba Life, Carnaval Samba, Samuraj, Peter Gun, Samba fantasia, Sky of Afrika….atd…

Kocianek

Smyčcový soubor Kocianek pracuje pod vedením PaedDr. Daniely Bouškové a jeho členy jsou žáci třetích a čtvrtých ročníků, výjimečně – na základě doporučení vyučujícího – i druhých ročníků. Soubor je v podstatě přípravkou symfonického orchestru Decapoda a jeho složení se tedy každým rokem obměňuje. Zkušenější hráči, kteří se již naučili základům souborové a orchestrální hry, postupují do orchestru a přicházejí opět žáci noví.

Žáci se učí zapojovat svoji hru do zvuku souboru jako celku, porozumět dirigentským gestům a reagovat na ně. Obsazení smyčcového souboru je podle potřeby doplněno i hráči na klavír, kytaru, dechové a bicí nástroje.

Smyčcový soubor Kocianek se pravidelně účastní soutěží ZUŠ v orchestrální a souborové hře, vystupuje na koncertech školy a na městské slavnosti Město v pohybu.

Od školního roku 2015/2016 soubor pracoval pod vedením Mgr. Petry Kleislové a v současné době soubor řídí Mgr. Kristýna Chomová.

Sweet Wood

Kytarový soubor pod vedením Ivany Charousové působí na naší škole již několik let. Na vánočním koncertu v roce 2013 byl oficiálně představen pod názvem SWEET WOOD.
Navštěvovat ho mohou žáci ze všech kytarových tříd od třetího ročníku prvního stupně. Práce v souboru je pro každého hráče užitečná. Učí se zde hrát plynule, rychle reagovat, pokud nezahraje obtížnější místo a poslouchat i ostatní spoluhráče v jiném hlase. Hrát v souboru umožní i malým kytaristům vystupovat na koncertech v divadle, na Slavnosti mezi sloupy nebo na náměstí v týdnu Město v pohybu.