Aktuality
Naši „filharmonici“ se soustředili v Rudolfinu
Minulý víkend proběhlo soustředění společného orchestru žáků českých ZUŠ a členů České filharmonie. Naši školu v tomto prestižním projektu reprezentuje šestice hráčů Decapody: houslisté Tereza a Josef Vondráčkovi, flétnistka Beáta Fišerová, klarinetista Matěj Morávek a bubeníci Denny Mařík a Ivan Pavlovec.
V sobotu proběhla zkouška celého orchestru s Dominikem Pernicou, odpoledne se muzikanci v rámci volného programu prošli po nábřeží. Večer je čekalo překvapení - ve dvoraně Rudolfina to rozjela Cimbálová muzika České filharmonie, která roztančila všechny přítomné.
Nocleh byl pro účinkující zařízený v pražských v Dejvicích. V neděli přišla chvíle, na kterou se muzikanti těšili od začátku projektu: zkouška s dirigentem Petrem Altrichterem. Na zkoušku měli možnost přijít příbuzní a kamarádi hráčů. Ti se rozdělili na dvě skupiny a střídavě sledovali zkoušku z hlediště a z varhaní empory, kde měli možnost vidět dirigenta z perspektivy orchestru. Pan dirigent Altrichter byl milý, nadšený a děti chválil.
Příští soustředění proběhne v červnu a bude na něj přímo navazovat koncert 22. 6.
Za krásné fotky děkujeme fotografce ČF Petře Hajské.
[ngg src="galleries" ids="53" display="basic_thumbnail" thumbnail_crop="0" maximum_entity_count="500"]
Adélka Fišerová stříbrná na prestižní soutěži!
Adélka Fišerová nám přivezla 2. místo z Mezinárodní houslové soutěže PhDr. Josefa Micky od mezinárodní poroty pod vedením houslového virtuosa Václava Hudečka. Soutěž se konala 11. - 13. dubna 2025 v Praze. Děkuji za klavírní doprovod a korepetice paní učitelce Jitce Balaštíkové a za spolupráci rodině Fišerových. Vaše šťastná naukářka a učitelka houslí Pavlína Balcarová.



Dechaři soutěžili ve Vysokém Mýtě
V pondělí a v úterý 7. a 8. dubna se konalo krajské kolo soutěže dechových nástrojů a naši reprezentanti neodjeli s prázdnou.
Matěj Morávek - klarinet - 2.cena ![]()
Terezie Zemanová - lesní roh - 1.cena ![]()
Petr Špajs - trubka - 1.cena ![]()
Gratulujeme našim žákům a pedagogům a korepetitorům děkujeme za zodpovědnou přípravu!


Naši bubeníci ovládli krajské kolo soutěže!
Skvělého výsledku dosáhli bubeníci Lindy Gregarové na úterním krajském kole soutěže ZUŠ ve Vysokém Mýtě. Posuďte sami:
Matěj Mana - bicí souprava 1.cena ![]()
Štěpán Sokol - bicí souprava 1.cena ![]()
Matěj Mana - marimba 1.cena
s postupem do celostátního kola.
Matěj Morávek - bicí souprava 2.cena ![]()
Matěj Moravek - marimba 1.cena ![]()
Jonáš Ludvíček - marimba 1.cena ![]()
Petr Špajs - marimba 1.cena ![]()
Ivan Pavlovec - bicí souprava 1.cena
s postupem do celostátního kola.
Co-Bo-Drums - soubor bicích nástrojů 1.cena
s postupem.
Za povšimnutí stojí i seznam zvláštních ocenění:
Za interpretaci povinné etudy na malý buben – Matěj Mana
Za interpretaci autorské skladby – Ivan Pavlovec
Za hudební všestrannost – Matěj Mana, Matěj Morávek (oba soutěžili na bicí soupravu i na marimbu)
Za vynikající přípravu soutěžících Linda Gregarová.
Všem bubeníkům patří obrovská gratulace a poděkování za skvělou reprezentaci školy. ![]()
![]()
Orchestry zúročily tvrdou přípravu v krajském kole
Ve čtvrtek 3. dubna se v ZUŠ Holice konalo krajské kolo soutěže smyčcových souborů a orchestrů. Naši školu reprezentovaly dvě tělesa - smyčcový soubor Kocianek a symfonický orchestr Decapoda. Dirigentky nepodcenily přípravu, Decapoda vyhradila tři soboty na orchestrální soustředění, kde se orchestr sehrával na dělených zkouškách pod vedením zkušených lektorů i při cvičných zkouškách v plném, více než šedesátičlenném obsazení. Aby se muzikantům nezavařily hlavičky, našli si chvilku i na pizzu a pingpongový turnaj. Tato soustředění byla hrazena z projektu "Šablony II - ZUŠ Ústí nad Orlicí".
Příprava se zúročila při samotné soutěži, kde obě tělesa podaly obdivuhodný výkon. Kocianek porota ohodnotila druhou cenou, Decapodu první cenou s návrhem na postup do ústředního kola. Gratulujeme a držíme palce!
[ngg src="galleries" ids="51" display="basic_thumbnail" thumbnail_crop="0" maximum_entity_count="500"]
Zpěváci úspěšní v kraji
Včera se konalo v Pardubicích krajské kolo pěvecké soutěže. Naši zpěváci se zúčastnili a přivezli tato krásná ocenění.
Klárka Netušilová - 1. místo![]()
Šimon Lamač - 2. místo![]()
Anežka Nagyová - 3.místo![]()
Ze třídy Jany Prýglové
Adéla Fišerová - 2. místo ![]()
Barbora Suchomelová - 2. místo ![]()
Všem patří velká gratulace a poděkování za reprezentaci naší školy. Velké díky i oběma paním učitelka za pedagogické vedení.
[ngg src="galleries" ids="50" display="basic_thumbnail" thumbnail_crop="0" maximum_entity_count="500"]
Proběhl akordeonový seminář
Akordeonisté ze třídy Lenky Lipenské měli možnost zažít si výuku s Jakubem Jedlinským, předním českým akordeonistou a pedagogem Konzervatoře Pardubice. Celodenního interpretačního semináře se zúčastnili Mikuláš Krška, Julie Chaloupková, Viktorka Marešová, Katka Zelená, Tomáš Pirkl a Šimon Doubek. Ve velmi milé a přátelské atmosféře si studenti upevnili technické dovednosti hry na nástroj, individuálně byla řešena specifika v přednesovém repertoáru akordeonistů, která ale obecně zahrnuje techniku pravé ruky, levé ruky a měchovou techniku. Úvod semináře byl věnován přednášce o melodickém basu.
Otevřené hodiny tandemové výuky se konaly v rámci šablon ve středu 26.3. v naší ZUŠ.
Jakubu Jedlinskému patří velké poděkování za inspirativní setkání.

Seminář hlasové výchovy pro zpěváky
Sborová zkušebna naší ZUŠ po celý den v pátek 21. března zněla krásným dětským zpěvem i dalšími hlasovými experimenty, neboť za sborem přijela jedna z nejrespektovanějších osobností hudební výchovy a hlasové pedagogiky v ČR PaedDr. Alena Tichá Ph.D. Celodenní práce se nesla ve velmi milé a přátelské atmosféře, přesto ve vysokém pracovním nasazení. Děti si na nových cvičeních osvojily nové techniky práce s hlasem a upevnily již nabyté dovednosti, které vedou k uvolněnému zpěvu. Další etapa semináře podporovaného šablonami se uskuteční 16. 5. Těšíme se moc!




Třetí koncert nejmenších ukončil sérii „První noty pro Šášu“
V úterý 4. března se konal třetí, poslední koncert ze série "První noty pro Šášu". Netradičně pojaté vystoupení nejmladších žáků školy spolu se školním maskotem Šášou patří k oblíbeným akcím. Pro řadu účinkujících to bylo úplně první vystoupení a všichni se ho zhostili na výbornou.
[ngg src="galleries" ids="47" display="basic_thumbnail" thumbnail_crop="0" maximum_entity_count="500"]
Soutěžní krasojízda pokračuje!
V minulých dnech se konala další okresní kola soutěží dechových nástrojů - příčných a zobcových fléten v Lanškrouně a klarinetů a saxofonů v Žamberku. Na obou soutěžích jsme měli své zástupce a nevrátili se s prázdnou.
Zobcová flétna - Barbora Maličká - 1. cena
příčná flétna - Lucie Holubová - 1. cena
Eva Kubásková - 2. cena
klarinet - Ella Chaloupková - 3. cena
Josefína Kapounová - 2. cena
Matěj Morávek - 1. cena s postupem do krajského kola
saxofon - Petra Sejbalová - 2. cena
Gratulace a poděkování patří učitelům Adamu Francovi, Martinu Hrnčířovi a Anežce Šolcové, a také korepetitorkám Evě Felgrové a Jitce Balaštíkové.
[ngg src="galleries" ids="46" display="basic_thumbnail" thumbnail_crop="0" maximum_entity_count="500"]

