Přejít na obsah

Soubory a orchestry



Na souborovou a orchestrální hru je v naší škole kladen velký důraz.

Na naší ZUŠ pracují dva velké orchestry (symfonický orchestr Decapoda a swingový orchestr Black Band) a tři soubory.

Decapoda

Symfonický orchestr Decapoda je se svými více než šedesáti členy největším souborem na naší ZUŠ. Uplatňují se v něm pokročilí studenti oddělení smyčcových, dechových a bicích nástrojů. Základem jeho repertoáru jsou klasické skladby určené pro toto obsazení, které doplňují úpravy filmových a populárních melodií. Decapoda se stabilně umísťuje na předních místech národní soutěže školních orchestrů (2009, 2022 – 1. místo v ústředním kole). Zajímavou zkušeností pro hráče jsou výměnné koncerty s orchestry ZUŠ z celé republiky (Liberec, Plzeň).

Díky svým úspěchům se Decapoda mohla zúčastnit pilotního ročníku projektu České filharmonie. Vybraní studenti si v červnu 2014 zahráli v orchestru tvořeném členy České filharmonie a dalších tří studentských orchestrů na třech open-air koncertech na pražském Hradčanském náměstí pod vedením dirigentů Ladislava Cíglera a Jiřího Bělohlávka. Projekt od té doby každoročně probíhá a hráči Decapody jsou k němu pravidelně zváni.

Zajímavou zkušeností byla pro Decapodu účast na festivalu Festa academica, kdy na pozvání sboru KOS doprovodila spojené studentské sbory při světové premiéře skladby České moře od Eduarda Douši a Missa festiva Johna Leawitta.

Roku 2016 navázal orchestr spolupráci s Profilorchestrem z německého St. Georgen, s ním probíhají pravidelné reciproční návštěvy.

Díky Decapodě vznikl roku 2024 v Ústí nad Orlicí nový symfonický orchestr – Oustečtí filharmonici. Ten využívá orchestrální zkušenosti absolventů ZUŠ a nabízí jim možnost zůstat i po skončení studia v kontaktu se symfonickou hudbou.

Decapodu vedou Miluše a Lenka Barvínkovy.

Black Band

Swingový orchestr BLACK BAND byl v roce 2000 založen saxofonistou Zdeňkem Černým. V průběhu dalších deseti let získal orchestr ocenění na soutěžích jazzových orchestrů jak v krajských, tak celostátních kolech. Vystupoval na nejrůznějších akcích nejen v orlicko-ústeckém regionu, ale i v kraji a v celé České republice. Účastnil se různých jazzových a swingových festivalů, jako je např. Týništský festival Jardy Marčíka, Jazz Lanškroun, Jazz Litvínov apod. Vycestoval do Německa, Švédska a dokonce do daleké Austrálie.

V roce 2011 přebírá pomyslnou dirigentskou taktovku Linda Gregarová. S mladými hráči, žáky školy, kteří neměli s orchestrem doposud žádné zkušenosti, nacvičuje nový repertoár a navazuje na tradici swingových a jazzových orchestrů v Ústí nad Orlicí.

V průběhu dalších let až do současnosti orchestr pravidelně pořádá své jarní koncerty, hraje na plesech, vyjíždí koncertovat do jiných měst i obcí do okolí i vzdálenějších částí ČR.
Pravidelně (jednou za tři roky) se účastní celostátních kol soutěže jazzových a tanečních orchestrů v Litvínově. V letošním roce si přivezl krásné bronzové pásmo.

Vystupoval na Swingovém festivalu Jardy Marčíka v Týništi nad Orlicí, Jazzovém festivalu v Chocni, Cenách dabingu Františka Filipovského v Přelouči nebo v zahradách Senátu v Praze. Třikrát vyjel na zahraniční zájezd do Německa, jednou do Belgie a Chorvatska.
V roce 2015 pak Black Band natočil dokonce svoje první a zatím poslední CD.

Black Band pravidelně vystupuje na ústeckém náměstí při akci Město v pohybu. V roce 2018 zde vystoupil s populárním hercem a zpěvákem Josefem Lauferem. Tento koncert se do dějin BB zapíše určitě jako nezapomenutelný. V roce 2021 doprovázel Elišku Urbanovou, finalistku soutěže The Voice Československo. Orchestru není cizí ani vystupování v okolních obcích. Můžeme uvézt Libchavský Šlapáček nebo Sraz rodáků v Dlouhé Třebové. Mezi interní záležitosti kapely patří každoroční soustředění v Orlickém Záhoří, kde se tvoří skvělá parta a velká kamarádství.

V roce 2022 se podařilo vytvořit nezvyklý projekt. Swingová a rocková kapela dohromady. Black Band a ústecká rocková kapela Těžká doba na jednom pódiu v divadle a poté na ústeckém náměstí rozhodně nebylo posledním společným vystoupením. Letos v dubnu jsme s tímto projektem dostali příležitost zahrát si jako předskokani před kapelou TATA BOJS na koncertě Ústí nad Orlicí.

Letos v září jsme přivítali v orchestru nové spoluhráče, kteří se pomalu rozkoukávají a snaží se naskočit do tzv. „rozjetého vlaku“ kapely. Věříme, že se jim u nás bude líbit a stanou se stejně nadšenými blackbanďáky jako už zkušení hráči. 



Co-Bo Drums

Soubor založila v roce 2006 Linda Gregarová. V průběhu osmi let se v souboru vystřídalo přes dvacet bubeníků, žáků školy. Soubor se pravidelně účastní různých akcí např. vystoupení na Městě v pohybu v Ústí nad Orlicí nebo Týdnu Sportu v České Třebové, hraje na koncertech školy – pololetní koncert, Slavnost mezi sloupy, výchovné koncerty apod. V roce 2010 soubor vystupoval v partnerském městě Neuköln v Německu. V roce 2008 získal 1. místo v krajském kole soutěže ZUŠ ve Vysokém Mýtě a v roce 2011 se umístil na 2. místě v ústředním kole soutěže ZUŠ v Liberci.

Soubor je velice kvalitně vybaven celkovým inventářem bicích hudebních nástrojů. Kromě klasických bicích souprav je také možno slyšet např. rototomy, bonga, conga, djambe, surdo, marimbu, xylofon, zvonkohru a další.…

Repertoár je velmi různorodý, skladby jsou do programu zařazovány podle aktuální situace (složení publika, druh akce atd..).

Skladby v repertoáru:
Bi Donf, Smoke on the water, La Bamba, Afrika, Amerika, Can-Can, Rondetto, Samba Life, Carnaval Samba, Samuraj, Peter Gun, Samba fantasia, Sky of Afrika….atd…

Kocianek

 

Soubor Kocianek byl založen jako přípravný soubor k symfonickému orchestru Decapoda a je tvořen žáky třetích a čtvrtých ročníků.

Začíná se nácvikem vícehlasé lidové i umělé písně, učíme se čtení notového zápisu, zdokonalujeme se po intonační stránce, snažíme se o hudební výraz. Žáci z přípravného souboru Kocianek získávají důležité praktické zkušenosti a potřebné sebevědomí, k tomu, aby mohli pokračovat v symfonickém orchestru Decapoda.

Složení souboru se každým rokem obměňuje, zkušenější hráči odcházejí do Decpody a přicházejí opět žáci noví.

Smyčcový soubor Kocianek se pravidelně účastní soutěží ZUŠ v orchestrální a souborové hře, vystupuje na koncertech školy a na příležitostných akcích pořádaných městem či jinými subjekty.

V současné době soubor řídí Kristýna Chomová.